18 Jan 2015

MINGGU 2 (19/1/2015 - 23/1/2015)




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
19/1/2014 (ISNIN)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1L (12.50 - 1.25 PTG)
1G (2.00 – 3.10 PTG)
1B (3.25 – 4.00 PTG)
1E (5.10 – 6.20 PTG)
TEMPAT
1L (MA)
1G (MB)
1B (MC)
1E (MC)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.1 Memahami sains adalah sebahagian daripada kehidupan harian
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyenaraikan apa yang dilihat di sekeliling yang berkaitan dengan sains
  • Menerangkan kepentingan sains dalam kehidupan harian
  • Menamakan kerjaya dalam sains seperti :
a)          Guru sains
b)          Doktor
c)           Jurutera
d)          Saintis alam sekitar

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru meminta pelajar menyenaraikan fenomena semulajadi dan kaitkannya dengan sains berdasarkan pengetahuan sedia ada.Guru mengaitkan contoh-contoh tersebut dengan isi pelajaran hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru menyatakan definisi sains dan teknologi
  • Pelajar diminta menyatakan contoh-contoh teknologi yang ada disekitar mereka
  • Guru memerihalkan dengan contoh fenomena semula jadi yang murid boleh lihat di sekeliling mereka :
a)    Tumbesaran manusia daripada bayi hingga dewasa
b)    Kejatuhan bola ke tanah
c)     Pencairan ais
d)    Pembentukan pelangi
e)    Pembentukan embun pada waktu pagi
  • Membincangkan kegunaan dan kelebihan sains dalam kehidupan harian.
  • Pelajar diminta untuk menyenaraikan kepentingan sains dan teknologi dalam kehidupan seharian
  • Pelajar menyatakan beberapa contoh kerjaya yang berkaitan dengan bidang sains. Guru menerangkan dengan lebih lanjut.
  • Pelajar di minta untuk membuat nota.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama pelajar dan pelajar di minta untuk menjawab soalan di dalam buku teks m/s 5 sebagai kerja rumah.

NILAI MURNI
Bersyukur dengan kemajuan sains dan teknologi
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Papan putih
REFLEKSI
Semua pelajar mencapai objektif pembelajaran.PdP berjalan dengan lancar



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
20/1/2014 (SELASA)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
2K (12.50 – 2.00 PTG)
TEMPAT
2K (MAKMAL BIOLOGI)
TEMA
MANUSIA DAN KEPELBAGAIAN HIDUPAN
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : DUNIA MELALUI DUNIA KITA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami deria sentuhan.
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Mengenal pasti struktur kulit manusia yang terlibat dalam pengesanan rangsangan.
  • Menyatakan fungsi reseptor yang berbeza-beza tekanan, haba, sakit.
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Pelajar ditunjukkan dengan gambar keratan rentas struktur kulit manusia dan pelajar diminta untuk mengatikan gambar tersebut dengan tajuk pembelajaran

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru meminta pelajar untuk melukis dan melebelkan gambar keratan rentas tersebut di dalam buku nota
  • Guru menerangkan kepada pelajar tentang struktur kulit manusia dan fungsi bagi setiap reseptor

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar
Guru memberikan lembaran kerja sebagai kerja rumah

NILAI MURNI
Berkerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
85% pelajar mencapai objektif pembelajaran.15% pelajar perlu dibimbing. PdP berjalan lancar.



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
20/1/2014 (SELASA)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (4.35 – 5.10 PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik / eksperimen
  • Menjalankan satu penyiasatan sainstifik

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Pelajar diminta untuk menyusun kad imbasan yang mengandungi maklumat berkaitan 8 langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik/eksperimen berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru meminta pelajar mencari maklumat berkaitan tajuk di dalam buku teks
  • Guru membincangkan satu persatu langkah-langkah dalam menjalankan penyiasatan sainstifik/eksperimen
  • Guru menjelaskan istilah-istilah yang biasa digunakan dalam menjalankan eksperimen
  • Guru membincangkan satu contoh penyiasatan sainstifik ke atas ayunan bandul

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar
Guru memberikan lembaran kerja sebagai kerja rumah

NILAI MURNI
Saling membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Kad imbasan
REFLEKSI
Semua pelajar mencapai objektif pembelajaran.PdP berjalan lancar.



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
TARIKH /HARI
21/1/2014 (RABU)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1B (12.50  – 2.00 PTG)
1L (2.00 – 3.10 PTG)
1E (4.00 – 5.10 PTG)
TEMPAT
1B (MAKMAL C)
1L (MAKMAL C)
1E (MAKMAL C)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik / eksperimen
  • Menjalankan satu penyiasatan sainstifik

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Pelajar diminta untuk menyusun kad imbasan yang mengandungi maklumat berkaitan 8 langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik/eksperimen berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru meminta pelajar mencari maklumat berkaitan tajuk di dalam buku teks
  • Guru membincangkan satu persatu langkah-langkah dalam menjalankan penyiasatan sainstifik/eksperimen
  • Guru menjelaskan istilah-istilah yang biasa digunakan dalam menjalankan eksperimen
  • Guru membincangkan satu contoh penyiasatan sainstifik ke atas ayunan bandul

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar
Guru memberikan lembaran kerja sebagai kerja rumah

NILAI MURNI
Saling membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Kad imbasan
REFLEKSI
Objektif pembelajaran tercapai. PdP berjalan lancar



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
22/1/2014 (KHAMIS)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1B (12.50  – 2.00 PTG)
1E (3.25 – 4.00 PTG)
1L (4.00 – 5.10 PTG)
TEMPAT
1B (MAKMAL C)
1E (MAKMAL C)
1E (MAKMAL C)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyatakan peraturan-peraturan keselamatan di makmal sains
  • Mengenalpasti simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
  • Mengenalpasti radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
  • Menggunakan penunu Bunsen dengan betul

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru menunjukkan simbol-simbol amaran di dalam makmal.Guru bertanya pernahkan mereka melihat simbol-simbol tersebut. Guru melihat pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan simbol-simbol tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru meminta pelajar menyatakan peraturan-peraturan kesalamatan dalam makmal yang mereka tahu. Guru menerangkan dengan lebih lanjut.
  • Pelajar diminta untuk menyuai padankan symbol-simbol dan maksudnya di hadapan kelas
  • Guru minta pelajar untuk mengenalpasti radas-radas yang biasa digunakan dalam eksperimen. Pelajardiminta untuk melukis simbol radas dan kegunaannya di dalam buku nota.
  • Guru menerangkan cara untuk menggunakan penunu Bunsen dengan cara yang betul

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Kad imbasan
REFLEKSI
PdP bersambung pada kelas akan datang.




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
22/1/2014 (KHAMIS)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
2K (5.45  – 6.20 PTG)
TEMPAT
KELAS 2K
TEMA
MANUSIA DAN KEPELBAGAIAN HIDUPAN
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : DUNIA MELALUI DUNIA KITA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.3 Memahami deria bau
HASIL PEMBELAJARAN
D iakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Mengenalpasti deria hidung dengan tepat
  • Mengenalpasti kedudukan sel deria bau dalam pengesanan bau

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Pelajar ditunjukkan dengan gambar keratan rentas hidung manusia dan mengaitkan dengan pembelajaran yang baru. Pelajar diminta untuk mengatikan gambar tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru meminta pelajar untuk melukis dan melebelkan gambar keratan rentas tersebut di dalam buku nota
  • Guru menerangkan kepada pelajar tentang kedudukan sel deria bau dan bagaimana maklumat di hantar ke otak untuk ditafsirkan dan melakukan gerak balas.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Bersyukur
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Gambar keratan rentas hidung manusia
REFLEKSI
Objektif pembelajaran tercapai. PdP berjalan lancar.


<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
23/1/2014 (JUMAAT)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (2.00  – 3.10 PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Mennyatakan peraturan-peraturan keselamatan di makmal sains
  • Mengenalpasti simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
  • Mengenalpasti radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
  • Menggunakan penunu Bunsen dengan betul

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru menunjukkan simbol-simbol amaran di dalam makmal.Guru bertanya pernahkan mereka melihat simbol-simbol tersebut. Guru melihat pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan simbol-simbol tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru meminta pelajar menyatakan peraturan-peraturan kesalamatan dalam makmal yang mereka tahu. Guru menerangkan dengan lebih lanjut.
  • Pelajar diminta untuk menyuai padankan symbol-simbol dan maksudnya di hadapan kelas
  • Guru minta pelajar untuk mengenalpasti radas-radas yang biasa digunakan dalam eksperimen.Pelajar diminta untuk melukis simbol radas dan kegunaannya di dalam buku nota
  • Guru menerangkan cara untuk menggunakan Penunu Bunsen dengan cara yang betul

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Kad imbasan
REFLEKSI
PdP bersambung pada kelas seterusnya.





<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
TARIKH /HARI
23/1/2014 (JUMAAT)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
2K (5.45  – 6.20 PTG)
TEMPAT
KELAS 2K
TEMA
MANUSIA DAN KEPELBAGAIAN HIDUPAN
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : DUNIA MELALUI DUNIA KITA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.4 Memahami deria rasa
HASIL PEMBELAJARAN
Di akhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Mengenalpasti kawasan berbeza pada lidah yang bergerak balas terhadap rangsangan yang berbeza
  • Menghubungkait deria rasa dengan deria bau

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru menunjukkan gambar organ deria lidah. Guru menjalankan aktiviti sumbang-saran berkaitan dengan deria rasa. Guru mengaitkannya dengan isi pelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Guru meminta pelajar untuk melukis dan mengenalpasti kawasan berbeza pada lidah yang bergerak balas terhadap rangsangan yang berbeza seperti manis, pahit, masam dan masin
  • Guru menerangkan kepada pelajar tentang hubungkait deria rasa dengan deria bau. Pelajar di minta untuk menceritakan pengalaman masing-masing ketika selsema dan demam.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
Guru memberikan lembaran kerja sebagai kerja rumah.

NILAI MURNI
Bersyukur
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Gambar lidah
REFLEKSI
Objektif pembelajar tercapai. PdP berjalan lancar
 

No comments:

Post a Comment