1 Feb 2015

MINGGU 4 (2/2/2015)



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
2/2/2014 (ISNIN)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (2.00  – 3.10 PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik / eksperimen,
  •  Menjalankan satu penyiasatan saintifik
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Perkembangan Pembelajaran

PBS BAND 5 : BAB 1.6 -BUKU PROSES AMALI SAIN M/S 9

Menjalankan penyiasatan saintifik / eksperimen:
Mengkaji faktor yang mempengaruhi bilangan ayunan bandul ringkas dalam satu jangka masa.

Murid akan :
a)      Menentukan apa yang akan dikaji (mengenal pasti masalah)
b)      Membuat tekaan yang bijak (membina satu hipotesis),
c)       Merancang bagaimana untuk menguji hipotesis (merancang eksperimen)
·            Mengenalpasti pembolehubah,
·            Menentukan prosedur menjalankan eksperimen, kaedah mengumpul dan menganalisa data.
d)      Menjalankan eksperimen
e)      Menulis apa yang diperhatikan (mengumpul data),
f)       Mencari makna daripada apa yang diperhatikan (menganalisa dan mentafsir data),
g)      Membuat keputusan sama ada hipotesis adalah benar ( membuat kesimpulan),
h)      Menulis laporan hasil penyiasatan (melapor)

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku Proses Amali Sains Tingkatan 1
REFLEKSI
PBS berjalan dengan lancar seperti yang dirancang




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
2/2/2015 (ISNIN)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1I (4.00  – 5.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1I
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenal pasti potensi dan langkah-langkah untuk mengembangakan potensi diri
·         Mencatat perancangan perkembangan diri di dalam diari
·         Menunjukkankeyakinan untuk mengembangkan potensi diri

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru mengimbas isi pelajaran sebelum ini bersama-sama pelajar

Perkembangan Pembelajaran
  • Pelajar diminta untuk membaca catatan diari yang telah ditulis oleh seorang murid daripada buku teks
  • Guru meminta pelajar untuk mengenal pasti potensi diri masing-masing dan mencatatkan langkah-langkah yang boleh dilakukan untuk meningkatkan potensi diri
  • Guru memanggil beberapa orang pelajar untuk berkongsi potensi diri masing-masing dihadapan kelas.
  • Guru berbincang bersama-sama dengan belajar
  • Semua pelajar di minta untuk menulis catatan diari masing-masing berkaitan dengan potensi diri dan langkah-langkah men gembangkan potensi diri dan nyatakan siapakah individu-individu yang terlibat dalam menyokong anda untuk mengembangkan potensi diri.
Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Kad imbasan
REFLEKSI
85% pelajar mencapai objektif pembelajaran manakala 15% memerlukan bimbingan daripada guru untuk membuat catatan diari.
 



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
2/2/2014 (ISNIN)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1E (5.10  – 6.20 PTG)
TEMPAT
1E (MAKMAL C)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik / eksperimen,
  •  Menjalankan satu penyiasatan saintifik
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Perkembangan Pembelajaran

PBS BAND 5 : BAB 1.6 -BUKU PROSES AMALI SAIN M/S 9

Menjalankan penyiasatan saintifik / eksperimen:
Mengkaji faktor yang mempengaruhi bilangan ayunan bandul ringkas dalam satu jangka masa.

Murid akan :
a)      Menentukan apa yang akan dikaji (mengenal pasti masalah)
b)      Membuat tekaan yang bijak (membina satu hipotesis),
c)       Merancang bagaimana untuk menguji hipotesis (merancang eksperimen)
·            Mengenalpasti pembolehubah,
·            Menentukan prosedur menjalankan eksperimen, kaedah mengumpul dan menganalisa data.
d)      Menjalankan eksperimen
e)      Menulis apa yang diperhatikan (mengumpul data),
f)       Mencari makna daripada apa yang diperhatikan (menganalisa dan mentafsir data),
g)      Membuat keputusan sama ada hipotesis adalah benar ( membuat kesimpulan),
h)      Menulis laporan hasil penyiasatan (melapor)

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku Proses Amali Sains Tingkatan 1
REFLEKSI
PBS berjalan dengan lancar seperti yang dirancang