13 May 2015

MINGGU 19 (4/5/2015 - 88/5/2015)



MINGGU 19 (4/5/2015) ISNIN


 CUTI UMUM HARI WESAK
ISNIN (4/5/2015)


MINGGU 19 (5/5/2015) SELASA




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
5/5/2015 (SELASA)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1B (2.00  – 3.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1B
TEMA
HIDUP BERMASYARAKAT
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 4 : BANGGA TERHADAP SEKOLAH
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·      Menerangkan maklumat tentang sekolah.
·      Menjaga dan meningkatkan imej dan displin.
·      Menunjukkan perasaan bangga terhadap sekolah.

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan kepada pelajar berkaitan dengan maklumat sekolah smk serian secara terbuka untuk melihat sejauh mana pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·      Guru dan pelajar membincangkan tentang visi dan misi sesebuah sekolah.
·      Pelajar diminta untuk membincangkan peraturan sekolah dan kepentingannya.
·      Guru menjalankan aktiviti sumbangsaran bersama-sama pelajar bagaimana meningkatkan imej sekolah.

Penutup
Pelajar diminta untuk menyalin nota ringkas dan guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

PENGETAHUAN
Menerangkan latar belakang sekolah
KEMAHIRAN
Mematuhi peraturan sekolah
NILAI MURNI
Bersopan, Jujur, Ikhlas, Penyayang
ABM/ICT
Majalah sekolah, laman web sekolah
REFLEKSI
Semua pelajar memberikan tumpuan dan kerjasama di dalam kelas. Semua pelajar tahu cara untuk menunjukkan perasaan bangga terhadap sekolah. Tugasan folio yang diberikan mampu untuk meningkatkan pengetahuan pelajar terhadap latar belakang sekolah mereka.

<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015  >>

TARIKH /HARI
5/5/2015 (SELASA)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (4.35  – 5.45 PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
JIRIM DALAM ALAM
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 3 : JIRIM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·      Menyatakan jirim terdiri daripada zarah-zarah,
·      Menyatakan tiga keadaan jirim,
·      Menyatakan susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim,
·      Menyatakan perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru menunjukkan gambar air dalam tiga keadaan jirim iaitu dalam keadaan pepejal,cecair dan gas. Guru bertanyakan kepada  pelajar mengapakah keadaan ini boleh berlaku. Guru mengaitkan soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·      Guru menerangkan kepada pelajar definisi jirim
·      Guru menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
·      Pelajar diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
·      Guru membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
·      Pelajar diminta untuk menyalin nota dalam buku nota
·      Tugasan : latihan buku proses amali sains m/s 57

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Rajin dan menghargai masa
ABM/ICT
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses sains
REFLEKSI
Semua pelajar dapat menjawab soalan sumbang saran dengan baik. Walau bagaimanapun guru tidak mempunyai cukup masa untuk membincangkan latihan di dalam buku proses amali sains. Perbincangan bersambung pada kelas yang seterusnya.


MINGGU 19 (6/5/2015) RABU




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015  >>

TARIKH /HARI
6/5/2015 (RABU)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1J (12.50  – 2.00PTG)
TEMPAT
1J (MAKMAL FIZIK)
TEMA
JIRIM DALAM ALAM
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 3 : JIRIM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·      Menyatakan jirim terdiri daripada zarah-zarah,
·      Menyatakan tiga keadaan jirim,
·      Menyatakan susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim,
·      Menyatakan perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru mengimbas semula isi pembelajaran yang lepas melalui aktiviti sumbang saran

Perkembangan Pembelajaran
·      Pelajar diminta untuk menyatakan definisi jirim
·      Guru menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
·      Pelajar diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
·      Guru membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
·      Membuat simulasi susunan dan pergerakan zarah-zarah dalam tiga     keadaan jirim

PBS (band 3) :
·      Buku Amali Proses Sains m/s 58 – Susunan dan pergerakkan Zarah dalam Pepejal, Cecair dan Gas

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Rajin dan menghargai masa
ABM/ICT
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses sains
REFLEKSI
Semua pelajar memberikan tumpuan terhadap penerangan guru. Pelajar berjaya menjawab soalan yang diajukan dengan baik.

<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015  >>

TARIKH /HARI
6/5/2015 (RABU)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (3.25  – 4.00PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
JIRIM DALAM ALAM
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 3 : JIRIM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Menyatakan jirim terdiri daripada zarah-zarah,
·         Menyatakan tiga keadaan jirim,
·         Menyatakan susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim,
·         Menyatakan perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru mengimbas semula isi pembelajaran yang lepas melalui aktiviti sumbang saran

Perkembangan Pembelajaran
·      Pelajar diminta untuk menyatakan definisi jirim
·      Guru menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
·      Pelajar diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
·      Guru membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
·      Membuat simulasi susunan dan pergerakan zarah-zarah dalam tiga     keadaan jirim

PBS (band 3) :
·      Buku Amali Proses Sains m/s 58 – Susunan dan pergerakkan Zarah dalam Pepejal, Cecair dan Gas

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Rajin dan menghargai masa
ABM/ICT
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses sains
REFLEKSI
Semua pelajar memberikan tumpuan di dalam kelas. Pelajar berjaya menjawab soalan sumbang saran dengan baik. Saya berpuas hati dengan PdP yang berlangsung.

<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015  >>

TARIKH /HARI
6/5/2015 (RABU)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1M (4.35  – 5.45PTG)
TEMPAT
1M (MAKMAL C)
TEMA
JIRIM DALAM ALAM
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 3 : JIRIM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·      Menyatakan jirim terdiri daripada zarah-zarah,
·      Menyatakan tiga keadaan jirim,
·      Menyatakan susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim,
·      Menyatakan perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru mengimbas semula isi pembelajaran yang lepas melalui aktiviti sumbang saran

Perkembangan Pembelajaran
·      Pelajar diminta untuk menyatakan definisi jirim
·      Guru menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
·      Pelajar diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
·      Guru membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
·      Membuat simulasi susunan dan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim

PBS (band 3) :
·      Buku Amali Proses Sains m/s 58 – Susunan dan pergerakkan Zarah dalam Pepejal, Cecair dan Gas

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Rajin dan menghargai masa
ABM/ICT
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses sains
REFLEKSI
Ramai pelajar menguasai isi pelajaran dengan baik. Walau bagaimanapun ada 7 orang pelajar lelaki yang tidak memberikan tumpuan semasa PdP berlangsung. Saya telah menukarkan kedudukan mereka di meja hadapan. Saya berharap mereka dapat memberikan tumpuan di kelas yang akan datang. Keseluruhannya PdP menuaskan.
  

MINGGU 19 (7/5/2015) KHAMIS





<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015  >>

TARIKH /HARI
7/5/2015 (KHAMIS)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1M (2.00  – 3.10PTG)
TEMPAT
1M (MAKMAL C)
TEMA
JIRIM DALAM ALAM
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 3 : JIRIM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.3 Memahami konsep ketumpatan

HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mendefinisikan ketumpatan,
·         Menerangkan mengapa ada objek dan cecair timbul,
·         Menyelesaikan masalah mudah berkaitan ketumpatan,
·         Menyatakan ketumpatan pelbagai objek dan cecair melalui aktiviti

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan mengapakah kayu balak yang besar boleh terapung di dalam sungai sedangkan batu yang kecil tenggelam di dasar sungai? Guru meminta respon dari pelajar. Guru mengaikan jawapan kepada soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran

·         Pelajar diminta untuk mengingat kembali definisi ketumpatan.
·         Pelajar menentukan ketumpatan melalui aktiviti bagi objek berbentuk sekata dan tidak sekata.
·         Guru dan pelajar  membincangkan mengapa ada objek dan cecair timbul dan mengaitkannya dengan ketumpatan.
·         Pelajar menjalankan eksperimen 3.5 Ketumpatan dan Keapungan Objek
·         Perbincangan

PBS (band 5) :
·      Buku Amali Proses Sains m/s 60 – Ketumpatan dan Keapungan objek

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses sains
REFLEKSI
80% memahami konsep ketumpatan.20% pelajar masih memerlukan bimbingan guru. Ketika menjalankan eksperimen masih ada pelajar yang tidak serius dalam menjalankan eksperimen. Guru telah memberi amaran terhadap pelajar-pelajar tersebut. Keseluruhannya PdP terkawal dan mencapai objektif yang telah ditetapkan.


MINGGU 19 (8/5/2015) JUMAAT




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
8/5/2015 (JUMAAT)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1C (2.00  – 3.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1C
TEMA
HIDUP BERMASYARAKAT
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 4 : BANGGA TERHADAP SEKOLAH
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·      Menerangkan maklumat tentang sekolah.
·      Menjaga dan meningkatkan imej dan displin.
·      Menunjukkan perasaan bangga terhadap sekolah.

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan kepada pelajar berkaitan dengan maklumat sekolah smk serian secara terbuka untuk melihat sejauh mana pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·      Guru dan pelajar membincangkan tentang visi dan misi sesebuah sekolah.
·      Pelajar diminta untuk membincangkan peraturan sekolah dan kepentingannya.
·      Guru menjalankan aktiviti sumbangsaran bersama-sama pelajar bagaimana meningkatkan imej sekolah.

Penutup
Pelajar diminta untuk menyalin nota ringkas dan guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

PENGETAHUAN
Menerangkan latar belakang sekolah
KEMAHIRAN
Mematuhi peraturan sekolah
NILAI MURNI
Bersopan, Jujur, Ikhlas, Penyayang
ABM/ICT
Majalah sekolah, laman web sekolah
REFLEKSI
Semua pelajar dapat menunjukkan rasa bangga terhadap sekolah. Tugasan folio berkaitan sekolah mampu untuk meningkatkan pengetahuan pelajar terhadap sekolah mereka.PdP berjalan dengan lancar.

<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
8/5/2015 (JUMAAT)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1J (3.10  – 3.45PTG)
TEMPAT
1J (MAKMAL FIZIK )
TEMA
JIRIM DALAM ALAM
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 3 : JIRIM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.3 Memahami konsep ketumpatan

HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·     Mendefinisikan ketumpatan,
·     Menerangkan mengapa ada objek dan cecair timbul,
·     Menyelesaikan masalah mudah berkaitan ketumpatan,
·     Menyatakan ketumpatan pelbagai objek dan cecair melalui aktiviti

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan mengapakah kayu balak yang besar boleh terapung di dalam sungai sedangkan batu yang kecil tenggelam di dasar sungai? Guru meminta respon dari pelajar. Guru mengaikan jawapan kepada soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran

·      Pelajar diminta untuk menyatakan definisi ketumpatan.
·      Pelajar menentukan ketumpatan melalui aktiviti bagi objek berbentuk sekata dan tidak sekata.
·      Guru dan pelajar  membincangkan mengapa ada objek dan cecair timbul dan mengaitkannya dengan ketumpatan.
·      Perbincangan soalan dalam buku Proses Amali Sains

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses sains
REFLEKSI
PdP berjalan seperti yang dirangcang.80% pelajar memahami konsep ketumpatan manakala 20% masih tidak memahami konsep tersebut. Oleh itu guru akan menjalankan eksperimen berkaitan konsep ketumpatan dan keapungan pada kelas akan datang bagi mengukuhkan lagi pengetahuan mereka.

<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
8/5/2015 (JUMAAT)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (5.10  – 6.20PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
JIRIM DALAM ALAM
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 3 : JIRIM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.3 Memahami konsep ketumpatan

HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·     Mendefinisikan ketumpatan,
·     Menerangkan mengapa ada objek dan cecair timbul,
·     Menyelesaikan masalah mudah berkaitan ketumpatan,
·     Menyatakan ketumpatan pelbagai objek dan cecair melalui aktiviti

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan mengapakah kayu balak yang besar boleh terapung di dalam sungai sedangkan batu yang kecil tenggelam di dasar sungai? Guru meminta respon dari pelajar. Guru mengaikan jawapan kepada soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran

·      Pelajar diminta untuk mengingat kembali definisi ketumpatan.
·      Pelajar menentukan ketumpatan melalui aktiviti bagi objek berbentuk sekata dan tidak sekata.
·      Guru dan pelajar membincangkan mengapa ada objek dan cecair timbul dan mengaitkannya dengan ketumpatan.
·      Pelajar menjalankan eksperimen 3.5 Ketumpatan dan Keapungan Objek
·      Perbincangan

PBS (band 5) :
·      Buku Amali Proses Sains m/s 60 – Ketumpatan dan Keapungan objek

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses sains
REFLEKSI
85% pelajar mencapai objektif pembelajaran, 15% memerlukan bimbingan berterusan daripada guru untuk memahami konsep tersebut. Pdp berjalan lancar.