25 Jan 2015

MINGGU 3 (26/1/2015 - 30/1/2015)




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
26/1/2014 (ISNIN)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (2.00  – 3.10 PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  •  Mengenalpasti simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
  • Mengenalpasti radas yang biasa digunakan di dalam makmal
  • Menggunakan penunu Bunsen dengan betul
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru menunjukkan simbol-simbol amaran di dalam makmal.Guru bertanya pernahkan mereka melihat simbol-simbol tersebut. Guru melihat pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan simbol-simbol tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Pelajar diminta untuk menyuai padankan sImbol-simbol dan maksudnya di hadapan kelas
  • Guru minta pelajar untuk mengenalpasti radas-radas yang biasa digunakan dalam eksperimen.Pelajardiminta untuk melukis simbol radas dan kegunaannya di dalam buku nota.
  • Guru menerangkan cara untuk menggunakan Penunu Bunsen dengan cara yang betul
Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Kad imbasan
REFLEKSI
85% pelajar mencapai objektif pembelajaran dan 15% memerlukan bimbingan yang khusus daripada guru.




<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
26/1/2014 (ISNIN)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1I (4.00  – 5.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1I
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Mengenal pasti potensi diri
  • Merancang untuk mengembangkan potensi diri
  • Menunjukkan keyakinan akan kebolehan diri
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
  • Pelajar diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
  • Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan antara identiti diri dengan potensi diri
  • Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
  • Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
  •  Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di dalam buku sebagai tugasan.
Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran.



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
26/1/2014 (ISNIN)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1E (5.10  – 6.20 PTG)
TEMPAT
1E (MAKMAL C)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenalpasti simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
·         Mengenalpasti radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
·         Menggunakan penunu Bunsen dengan betul

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru menunjukkan simbol-simbol amaran di dalam makmal.Guru bertanya pernahkan mereka melihat simbol-simbol tersebut. Guru melihat pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan simbol-simbol tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·         Pelajar diminta untuk menyuai padankan sImbol-simbol dan maksudnya di hadapan kelas
·         Guru minta pelajar untuk mengenalpasti radas-radas yang biasa digunakan dalam eksperimen.Pelajardiminta untuk melukis simbol radas dan kegunaannya di dalam buku nota.
·         Guru menerangkan cara untuk menggunakan Penunu Bunsen dengan cara yang betul

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan, Kad imbasan
REFLEKSI
85% pelajar menguasai isi pelajaran manakala 15% memerlukan bimbingan daripada guru



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
27/1/2014 (SELASA)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1H (12.50  – 2.00 PTG)
TEMPAT
KELAS 1H
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenal pasti potensi diri
·         Merancang untuk mengembangkan potensi diri
·         Menunjukkan keyakinan akan kebolehan diri

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·         Pelajar diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·         Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan antara identiti diri dengan potensi diri
·         Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·         Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·         Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di dalam buku sebagai tugasan.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
27/1/2014 (SELASA)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1F (2.00 – 3.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1F
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenal pasti potensi diri
·         Merancang untuk mengembangkan potensi diri
·         Menunjukkan keyakinan akan kebolehan diri

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·         Pelajar diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·         Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan antara identiti diri dengan potensi diri
·         Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·         Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·         Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di dalam buku sebagai tugasan.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
27/1/2014 (SELASA)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (4.35 PTG  – 5.10 PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenalpasti simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
·         Mengenalpasti radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
·         Menggunakan penunu Bunsen dengan betul

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN
Pelajar di minta untuk menjawab soalan latihan di dalam buku Amali Proses Sains Tingkatan 1.
·         Aktiviti Perbincangan 1.4 : Radas Makmal Sains dan Kegunaannya (m/s 5 - 7)
·         Aktiviti Perbincangan 1.5 : Langkah-langkah dalam Penyiasatan Saintifik (m/s 8)
Guru membincangkan jawapan bersama-samadengan pelajar

NILAI MURNI
Bekerjasama
ABM/ICT
Buku Amali Proses Sains
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
28/1/2014 (RABU)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1G (2.00 – 3.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1G
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenal pasti potensi diri
·         Merancang untuk mengembangkan potensi diri
·         Menunjukkan keyakinan akan kebolehan diri

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·         Pelajar diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·         Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan antara identiti diri dengan potensi diri
·         Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·         Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·         Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di dalam buku sebagai tugasan.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
28/1/2014 (RABU)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1E (4.00 PTG  – 5.10 PTG)
TEMPAT
1E (MAKMAL C)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenalpasti simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
·         Mengenalpasti radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
·         Menggunakan penunu Bunsen dengan betul

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN
Pelajar di minta untuk menjawab soalan latihan di dalam buku Amali Proses Sains Tingkatan 1.
·         Aktiviti Perbincangan 1.4 : Radas Makmal Sains dan Kegunaannya (m/s 5 - 7)
·         Aktiviti Perbincangan 1.5 : Langkah-langkah dalam Penyiasatan Saintifik (m/s 8)
Guru membincangkan jawapan bersama-samadengan pelajar

NILAI MURNI
Bekerjasama
ABM/ICT
Buku Amali Proses Sains
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
29/1/2014 (KHAMIS)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1B (2.00  – 3.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1B
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenal pasti potensi diri
·         Merancang untuk mengembangkan potensi diri
·         Menunjukkan keyakinan akan kebolehan diri

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·         Pelajar diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·         Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan antara identiti diri dengan potensi diri
·         Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·         Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·         Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di dalam buku sebagai tugasan.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
29/1/2014 (KHAMIS)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1E (3.25  – 4.00 PTG)
TEMPAT
1E (MAKMAL C)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik / eksperimen,
  • Menjalankan satu penyiasatan saintifik
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Perkembangan Pembelajaran

Menjalankan penyiasatan saintifik / eksperimen:
Mengkaji faktor yang mempengaruhi bilangan ayunan bandul ringkas dalam satu jangka masa.

Murid akan :
a)      Menentukan apa yang akan dikaji (mengenal pasti masalah)
b)      Membuat tekaan yang bijak (membina satu hipotesis),
c)       Merancang bagaimana untuk menguji hipotesis (merancang eksperimen)
·            Mengenalpasti pembolehubah,
·            Menentukan prosedur menjalankan eksperimen, kaedah mengumpul dan menganalisa data.
d)      Menjalankan eksperimen
e)      Menulis apa yang diperhatikan (mengumpul data),
f)       Mencari makna daripada apa yang diperhatikan (menganalisa dan mentafsir data),
g)      Membuat keputusan sama ada hipotesis adalah benar
      ( membuat kesimpulan),
h)      Menulis laporan hasil penyiasatan (melapor)

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku Proses Amali Sains Tingkatan 1
REFLEKSI
80% pelajar mencapai objektif pembelajaran manakala 20% memerlukan bimbingan yang lebih daripada guru



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
29/1/2014 (KHAMIS)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1C (5.10  – 6.20 PTG)
TEMPAT
KELAS 1C
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenal pasti potensi diri
·         Merancang untuk mengembangkan potensi diri
·         Menunjukkan keyakinan akan kebolehan diri

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·         Pelajar diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·         Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan antara identiti diri dengan potensi diri
·         Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·         Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·         Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di dalam buku sebagai tugasan.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
30/1/2014 (JUMAAT)
SUBJEK
SAINS
KELAS/MASA
1G (2.00  – 3.10 PTG)
TEMPAT
1G (MAKMAL B)
TEMA
-
BIDANG PEMBELAJARAN
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
  • Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik / eksperimen,
  •   Menjalankan satu penyiasatan saintifik
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Perkembangan Pembelajaran

Menjalankan penyiasatan saintifik / eksperimen:
Mengkaji faktor yang mempengaruhi bilangan ayunan bandul ringkas dalam satu jangka masa.

Murid akan :
i)        Menentukan apa yang akan dikaji (mengenal pasti masalah)
j)        Membuat tekaan yang bijak (membina satu hipotesis),
k)      Merancang bagaimana untuk menguji hipotesis (merancang eksperimen)
·            Mengenalpasti pembolehubah,
·            Menentukan prosedur menjalankan eksperimen, kaedah mengumpul dan menganalisa data.
l)        Menjalankan eksperimen
m)    Menulis apa yang diperhatikan (mengumpul data),
n)      Mencari makna daripada apa yang diperhatikan (menganalisa dan mentafsir data),
o)      Membuat keputusan sama ada hipotesis adalah benar 
      ( membuat kesimpulan),
p)      Menulis laporan hasil penyiasatan (melapor)

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku Proses Amali Sains Tingkatan 1
REFLEKSI
80% pelajar mencapai objektif pembelajaran manakala 20% pelajar memerlukan bimbingan khusus daripada guru.



<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>

TARIKH /HARI
30/1/2014 (JUMAAT)
SUBJEK
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
KELAS/MASA
1J (4.00  – 5.10 PTG)
TEMPAT
KELAS 1J
TEMA
PENCAPAIAN KENDIRI
BIDANG PEMBELAJARAN
UNIT 1 :  IDENTITI DIRI
HASIL PEMBELAJARAN
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·         Mengenal pasti potensi diri
·         Merancang untuk mengembangkan potensi diri
·         Menunjukkan keyakinan akan kebolehan diri

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pembelajaran pada hari ini.

Perkembangan Pembelajaran
·         Pelajar diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·         Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan antara identiti diri dengan potensi diri
·         Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·         Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·         Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di dalam buku sebagai tugasan.

Penutup
Guru membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.

NILAI MURNI
Saling bantu membantu dan bekerjasama
ABM/ICT
Buku teks, Buku rujukan
REFLEKSI
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran pada hari ini.