<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
26/1/2014 (ISNIN)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1G (2.00 – 3.10 PTG)
|
TEMPAT
|
1G
(MAKMAL B)
|
TEMA
|
-
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
|
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
|
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set
Induksi
Guru menunjukkan simbol-simbol amaran di
dalam makmal.Guru bertanya pernahkan mereka melihat simbol-simbol tersebut.
Guru melihat pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan simbol-simbol
tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan
Pembelajaran
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling
bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks,
Buku rujukan, Kad imbasan
|
REFLEKSI
|
85% pelajar mencapai objektif pembelajaran dan 15% memerlukan bimbingan yang khusus daripada guru.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
26/1/2014 (ISNIN)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN
SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1I (4.00 – 5.10 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS
1I
|
TEMA
|
PENCAPAIAN KENDIRI
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
UNIT 1 :
IDENTITI DIRI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di
maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
topik pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan Pembelajaran
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks, Buku rujukan
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
26/1/2014 (ISNIN)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1E (5.10 – 6.20 PTG)
|
TEMPAT
|
1E
(MAKMAL C)
|
TEMA
|
-
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
|
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
|
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mengenalpasti
simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
·
Mengenalpasti
radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
·
Menggunakan
penunu Bunsen dengan betul
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set
Induksi
Guru menunjukkan simbol-simbol amaran di
dalam makmal.Guru bertanya pernahkan mereka melihat simbol-simbol tersebut.
Guru melihat pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan simbol-simbol
tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan
Pembelajaran
·
Pelajar
diminta untuk menyuai padankan sImbol-simbol dan maksudnya di hadapan kelas
·
Guru minta
pelajar untuk mengenalpasti radas-radas yang biasa digunakan dalam
eksperimen.Pelajardiminta untuk melukis simbol radas dan kegunaannya di dalam
buku nota.
·
Guru
menerangkan cara untuk menggunakan Penunu Bunsen dengan cara yang betul
Penutup
Guru membuat
rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling
bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks,
Buku rujukan, Kad imbasan
|
REFLEKSI
|
85% pelajar menguasai isi pelajaran manakala 15% memerlukan bimbingan daripada guru
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
27/1/2014 (SELASA)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN
SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1H (12.50 – 2.00 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS
1H
|
TEMA
|
PENCAPAIAN KENDIRI
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
UNIT 1 :
IDENTITI DIRI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mengenal
pasti potensi diri
·
Merancang
untuk mengembangkan potensi diri
·
Menunjukkan
keyakinan akan kebolehan diri
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di
maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
topik pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan Pembelajaran
·
Pelajar
diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar
di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·
Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan
antara identiti diri dengan potensi diri
·
Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh
diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang
bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·
Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·
Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di
dalam buku sebagai tugasan.
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks, Buku rujukan
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
27/1/2014 (SELASA)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN
SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1F (2.00 – 3.10 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS
1F
|
TEMA
|
PENCAPAIAN KENDIRI
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
UNIT 1 :
IDENTITI DIRI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran
pelajar akan dapat :
·
Mengenal
pasti potensi diri
·
Merancang
untuk mengembangkan potensi diri
·
Menunjukkan
keyakinan akan kebolehan diri
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di
maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
topik pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan Pembelajaran
·
Pelajar
diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar
di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·
Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan
antara identiti diri dengan potensi diri
·
Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh
diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang
bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·
Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·
Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di
dalam buku sebagai tugasan.
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks, Buku rujukan
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
27/1/2014
(SELASA)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1G
(4.35 PTG – 5.10 PTG)
|
TEMPAT
|
1G
(MAKMAL B)
|
TEMA
|
-
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
|
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
|
1.2 Memahami
langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mengenalpasti
simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
·
Mengenalpasti
radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
·
Menggunakan
penunu Bunsen dengan betul
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
PERKEMBANGAN
PEMBELAJARAN
Pelajar di minta untuk menjawab soalan
latihan di dalam buku Amali Proses Sains Tingkatan 1.
·
Aktiviti Perbincangan 1.4 : Radas Makmal Sains dan
Kegunaannya (m/s 5 - 7)
·
Aktiviti Perbincangan 1.5 : Langkah-langkah dalam
Penyiasatan Saintifik (m/s 8)
Guru membincangkan jawapan
bersama-samadengan pelajar
|
NILAI MURNI
|
Bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku Amali Proses Sains
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
28/1/2014 (RABU)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN
SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1G (2.00 – 3.10 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS
1G
|
TEMA
|
PENCAPAIAN KENDIRI
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
UNIT 1 :
IDENTITI DIRI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran
pelajar akan dapat :
·
Mengenal
pasti potensi diri
·
Merancang
untuk mengembangkan potensi diri
·
Menunjukkan
keyakinan akan kebolehan diri
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di
maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
topik pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan Pembelajaran
·
Pelajar
diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar
di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·
Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan
antara identiti diri dengan potensi diri
·
Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh
diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang
bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·
Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·
Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di
dalam buku sebagai tugasan.
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks, Buku rujukan
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
28/1/2014
(RABU)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1E
(4.00 PTG – 5.10 PTG)
|
TEMPAT
|
1E
(MAKMAL C)
|
TEMA
|
-
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
|
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
|
1.2 Memahami
langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mengenalpasti
simbol-simbol amaran di dalam makmal sains
·
Mengenalpasti
radas yang biasa digunakan di dalam makmal.
·
Menggunakan
penunu Bunsen dengan betul
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
PERKEMBANGAN
PEMBELAJARAN
Pelajar di minta untuk menjawab soalan
latihan di dalam buku Amali Proses Sains Tingkatan 1.
·
Aktiviti Perbincangan 1.4 : Radas Makmal Sains dan
Kegunaannya (m/s 5 - 7)
·
Aktiviti Perbincangan 1.5 : Langkah-langkah dalam
Penyiasatan Saintifik (m/s 8)
Guru membincangkan jawapan
bersama-samadengan pelajar
|
NILAI MURNI
|
Bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku Amali Proses Sains
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
29/1/2014 (KHAMIS)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN
SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1B (2.00 – 3.10 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS
1B
|
TEMA
|
PENCAPAIAN KENDIRI
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
UNIT 1 :
IDENTITI DIRI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mengenal
pasti potensi diri
·
Merancang
untuk mengembangkan potensi diri
·
Menunjukkan
keyakinan akan kebolehan diri
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di
maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
topik pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan Pembelajaran
·
Pelajar
diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar
di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·
Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan
antara identiti diri dengan potensi diri
·
Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh
diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang
bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·
Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·
Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di
dalam buku sebagai tugasan.
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks, Buku rujukan
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
29/1/2014 (KHAMIS)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1E (3.25 – 4.00 PTG)
|
TEMPAT
|
1E
(MAKMAL C)
|
TEMA
|
-
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
|
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
|
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Perkembangan Pembelajaran
Menjalankan penyiasatan saintifik /
eksperimen:
Mengkaji faktor yang mempengaruhi bilangan
ayunan bandul ringkas dalam satu jangka masa.
Murid akan :
a)
Menentukan
apa yang akan dikaji (mengenal pasti masalah)
b)
Membuat
tekaan yang bijak (membina satu hipotesis),
c)
Merancang
bagaimana untuk menguji hipotesis (merancang eksperimen)
·
Mengenalpasti
pembolehubah,
·
Menentukan
prosedur menjalankan eksperimen, kaedah mengumpul dan menganalisa data.
d)
Menjalankan
eksperimen
e)
Menulis apa
yang diperhatikan (mengumpul data),
f)
Mencari
makna daripada apa yang diperhatikan (menganalisa dan mentafsir data),
g)
Membuat
keputusan sama ada hipotesis adalah benar
( membuat kesimpulan),
h)
Menulis
laporan hasil penyiasatan (melapor)
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling
bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku Proses
Amali Sains Tingkatan 1
|
REFLEKSI
|
80% pelajar mencapai objektif pembelajaran manakala 20% memerlukan bimbingan yang lebih daripada guru
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
29/1/2014 (KHAMIS)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN
SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1C (5.10 – 6.20 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS
1C
|
TEMA
|
PENCAPAIAN KENDIRI
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
UNIT 1 :
IDENTITI DIRI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mengenal
pasti potensi diri
·
Merancang
untuk mengembangkan potensi diri
·
Menunjukkan
keyakinan akan kebolehan diri
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di
maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
topik pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan Pembelajaran
·
Pelajar
diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar
di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·
Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan
antara identiti diri dengan potensi diri
·
Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh
diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang
bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·
Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·
Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di
dalam buku sebagai tugasan.
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks, Buku rujukan
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
30/1/2014 (JUMAAT)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1G (2.00 – 3.10 PTG)
|
TEMPAT
|
1G
(MAKMAL B)
|
TEMA
|
-
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
BAB 1 : PENGENALAN KEPADA SAINS
|
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
|
1.2 Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan sainstifik
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir pembelajaran pelajar akan dapat :
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Perkembangan Pembelajaran
Menjalankan penyiasatan saintifik / eksperimen:
Mengkaji faktor yang mempengaruhi bilangan
ayunan bandul ringkas dalam satu jangka masa.
Murid akan :
i)
Menentukan
apa yang akan dikaji (mengenal pasti masalah)
j)
Membuat
tekaan yang bijak (membina satu hipotesis),
k)
Merancang
bagaimana untuk menguji hipotesis (merancang eksperimen)
·
Mengenalpasti
pembolehubah,
·
Menentukan
prosedur menjalankan eksperimen, kaedah mengumpul dan menganalisa data.
l)
Menjalankan
eksperimen
m)
Menulis apa
yang diperhatikan (mengumpul data),
n)
Mencari
makna daripada apa yang diperhatikan (menganalisa dan mentafsir data),
o)
Membuat
keputusan sama ada hipotesis adalah benar
( membuat kesimpulan),
p)
Menulis
laporan hasil penyiasatan (melapor)
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling
bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku Proses
Amali Sains Tingkatan 1
|
REFLEKSI
|
80% pelajar mencapai objektif pembelajaran manakala 20% pelajar memerlukan bimbingan khusus daripada guru.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK
SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
30/1/2014 (JUMAAT)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN
SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1J (4.00 – 5.10 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS
1J
|
TEMA
|
PENCAPAIAN KENDIRI
|
BIDANG PEMBELAJARAN
|
UNIT 1 :
IDENTITI DIRI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mengenal
pasti potensi diri
·
Merancang
untuk mengembangkan potensi diri
·
Menunjukkan
keyakinan akan kebolehan diri
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanya kepada pelajar apa yang di
maksudkan dengan identiti diri.
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
topik pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan Pembelajaran
·
Pelajar
diminta umtuk membaca petikan di dalam buku teks dan pelajar
di minta untuk menyatakan maksud identiti diri dan potensi diri.
·
Pelajar di minta untuk menghubung kaitkan perkaitan
antara identiti diri dengan potensi diri
·
Guru menjelaskan potensi – potensi diri boleh
diperkembangkan dalam aspek intelek, jasmani, emosi dan rohani dan merancang
bagaimana cara untuk mengembangkan potensi diri masing-masing
·
Guru dan pelajar membincangkan soalan uji diri anda.
·
Pelajar di minta untuk membuat biodata masing-masing di
dalam buku sebagai tugasan.
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Saling bantu membantu dan bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks, Buku rujukan
|
REFLEKSI
|
100% pelajar mencapai objektif pembelajaran pada hari ini.
|