MINGGU 19 (4/5/2015) ISNIN
CUTI UMUM HARI WESAK
ISNIN (4/5/2015)
MINGGU
19 (5/5/2015) SELASA
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
5/5/2015 (SELASA)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1B (2.00
– 3.10 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS 1B
|
TEMA
|
HIDUP BERMASYARAKAT
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
UNIT 4 : BANGGA
TERHADAP SEKOLAH
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
· Menerangkan
maklumat tentang sekolah.
· Menjaga
dan meningkatkan imej dan displin.
· Menunjukkan
perasaan bangga terhadap sekolah.
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan kepada
pelajar berkaitan dengan maklumat sekolah smk serian secara terbuka untuk
melihat sejauh mana pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan soalan
tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan
Pembelajaran
· Guru
dan pelajar membincangkan tentang visi dan misi sesebuah sekolah.
· Pelajar
diminta untuk membincangkan peraturan sekolah dan kepentingannya.
· Guru
menjalankan aktiviti sumbangsaran bersama-sama pelajar bagaimana meningkatkan
imej sekolah.
Penutup
Pelajar
diminta untuk menyalin nota ringkas dan guru membuat rumusan bersama-sama
dengan pelajar.
|
PENGETAHUAN
|
Menerangkan latar belakang sekolah
|
KEMAHIRAN
|
Mematuhi peraturan sekolah
|
NILAI MURNI
|
Bersopan, Jujur, Ikhlas, Penyayang
|
ABM/ICT
|
Majalah sekolah, laman web sekolah
|
REFLEKSI
|
Semua pelajar memberikan tumpuan dan
kerjasama di dalam kelas. Semua pelajar tahu cara untuk menunjukkan perasaan
bangga terhadap sekolah. Tugasan folio yang diberikan mampu untuk
meningkatkan pengetahuan pelajar terhadap latar belakang sekolah mereka.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
5/5/2015 (SELASA)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1G (4.35
– 5.45 PTG)
|
TEMPAT
|
1G (MAKMAL B)
|
TEMA
|
JIRIM DALAM ALAM
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
BAB 3 : JIRIM
|
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
|
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
· Menyatakan
jirim terdiri daripada zarah-zarah,
· Menyatakan
tiga keadaan jirim,
· Menyatakan
susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim,
· Menyatakan
perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru menunjukkan gambar air dalam
tiga keadaan jirim iaitu dalam keadaan pepejal,cecair dan gas. Guru
bertanyakan kepada pelajar mengapakah
keadaan ini boleh berlaku. Guru mengaitkan soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran
pada hari ini.
Perkembangan
Pembelajaran
· Guru
menerangkan kepada pelajar definisi jirim
· Guru
menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
· Pelajar
diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran
dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
· Guru
membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan
zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
· Pelajar
diminta untuk menyalin nota dalam buku nota
· Tugasan
: latihan buku proses amali sains m/s 57
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Rajin dan menghargai masa
|
ABM/ICT
|
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses
sains
|
REFLEKSI
|
Semua pelajar dapat menjawab soalan sumbang
saran dengan baik. Walau bagaimanapun guru tidak mempunyai cukup masa untuk membincangkan
latihan di dalam buku proses amali sains. Perbincangan bersambung pada kelas
yang seterusnya.
|
MINGGU
19 (6/5/2015) RABU
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
6/5/2015 (RABU)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1J (12.50
– 2.00PTG)
|
TEMPAT
|
1J (MAKMAL FIZIK)
|
TEMA
|
JIRIM DALAM ALAM
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
BAB 3 : JIRIM
|
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
|
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
· Menyatakan
jirim terdiri daripada zarah-zarah,
· Menyatakan
tiga keadaan jirim,
· Menyatakan
susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim,
· Menyatakan
perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru mengimbas semula isi
pembelajaran yang lepas melalui aktiviti sumbang saran
Perkembangan
Pembelajaran
· Pelajar
diminta untuk menyatakan definisi jirim
· Guru
menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
· Pelajar
diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran
dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
· Guru
membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan
zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
· Membuat simulasi susunan dan
pergerakan zarah-zarah dalam tiga
keadaan jirim
PBS (band 3) :
· Buku Amali Proses Sains m/s 58 –
Susunan dan pergerakkan Zarah dalam Pepejal, Cecair dan Gas
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Rajin dan menghargai masa
|
ABM/ICT
|
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses
sains
|
REFLEKSI
|
Semua pelajar memberikan tumpuan terhadap
penerangan guru. Pelajar berjaya menjawab soalan yang diajukan dengan baik.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
6/5/2015 (RABU)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1G (3.25
– 4.00PTG)
|
TEMPAT
|
1G (MAKMAL B)
|
TEMA
|
JIRIM DALAM ALAM
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
BAB 3 : JIRIM
|
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
|
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Menyatakan jirim terdiri daripada
zarah-zarah,
·
Menyatakan tiga keadaan jirim,
·
Menyatakan susunan zarah-zarah dalam
tiga keadaan jirim,
·
Menyatakan perbezaan pergerakan
zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru mengimbas semula isi
pembelajaran yang lepas melalui aktiviti sumbang saran
Perkembangan
Pembelajaran
· Pelajar
diminta untuk menyatakan definisi jirim
· Guru
menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
· Pelajar
diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran
dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
· Guru
membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan
zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
· Membuat simulasi susunan dan
pergerakan zarah-zarah dalam tiga
keadaan jirim
PBS (band 3) :
· Buku Amali Proses Sains m/s 58 – Susunan
dan pergerakkan Zarah dalam Pepejal, Cecair dan Gas
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Rajin dan menghargai masa
|
ABM/ICT
|
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses
sains
|
REFLEKSI
|
Semua pelajar memberikan tumpuan di dalam
kelas. Pelajar berjaya menjawab soalan sumbang saran dengan baik. Saya
berpuas hati dengan PdP yang berlangsung.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
6/5/2015 (RABU)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1M (4.35
– 5.45PTG)
|
TEMPAT
|
1M (MAKMAL C)
|
TEMA
|
JIRIM DALAM ALAM
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
BAB 3 : JIRIM
|
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
|
3.2 MEMAHAMI TIGA KEADAAN JIRIM
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
· Menyatakan
jirim terdiri daripada zarah-zarah,
· Menyatakan
tiga keadaan jirim,
· Menyatakan
susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim,
· Menyatakan
perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru mengimbas semula isi
pembelajaran yang lepas melalui aktiviti sumbang saran
Perkembangan
Pembelajaran
· Pelajar
diminta untuk menyatakan definisi jirim
· Guru
menyatakan tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
· Pelajar
diminta untuk menamakan beberapa contoh jirim yang terdapat di persekitaran
dan nyatakan keadaan jirim tersebut.
· Guru
membincangkan susunan zarah-zarah dan melihat perbezaan pergerakan
zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim.
· Membuat simulasi susunan dan
pergerakan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim
PBS (band 3) :
· Buku Amali Proses Sains m/s 58 –
Susunan dan pergerakkan Zarah dalam Pepejal, Cecair dan Gas
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Rajin dan menghargai masa
|
ABM/ICT
|
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses
sains
|
REFLEKSI
|
Ramai pelajar menguasai isi pelajaran dengan
baik. Walau bagaimanapun ada 7 orang pelajar lelaki yang tidak memberikan
tumpuan semasa PdP berlangsung. Saya telah menukarkan kedudukan mereka di
meja hadapan. Saya berharap mereka dapat memberikan tumpuan di kelas yang akan
datang. Keseluruhannya PdP menuaskan.
|
MINGGU
19 (7/5/2015) KHAMIS
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
7/5/2015 (KHAMIS)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1M (2.00
– 3.10PTG)
|
TEMPAT
|
1M (MAKMAL C)
|
TEMA
|
JIRIM DALAM ALAM
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
BAB 3 : JIRIM
|
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
|
1.3 Memahami
konsep ketumpatan
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
·
Mendefinisikan
ketumpatan,
·
Menerangkan
mengapa ada objek dan cecair timbul,
·
Menyelesaikan
masalah mudah berkaitan ketumpatan,
·
Menyatakan
ketumpatan pelbagai objek dan cecair melalui aktiviti
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan mengapakah
kayu balak yang besar boleh terapung di dalam sungai sedangkan batu yang
kecil tenggelam di dasar sungai? Guru meminta respon dari pelajar. Guru
mengaikan jawapan kepada soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari
ini.
Perkembangan
Pembelajaran
·
Pelajar diminta untuk mengingat
kembali definisi ketumpatan.
·
Pelajar menentukan ketumpatan melalui
aktiviti bagi objek berbentuk sekata dan tidak sekata.
·
Guru dan pelajar membincangkan mengapa ada objek dan cecair
timbul dan mengaitkannya dengan ketumpatan.
·
Pelajar menjalankan eksperimen 3.5
Ketumpatan dan Keapungan Objek
·
Perbincangan
PBS (band 5) :
· Buku Amali Proses Sains m/s 60 –
Ketumpatan dan Keapungan objek
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses
sains
|
REFLEKSI
|
80% memahami konsep ketumpatan.20% pelajar
masih memerlukan bimbingan guru. Ketika menjalankan eksperimen masih ada
pelajar yang tidak serius dalam menjalankan eksperimen. Guru telah memberi
amaran terhadap pelajar-pelajar tersebut. Keseluruhannya PdP terkawal dan
mencapai objektif yang telah ditetapkan.
|
MINGGU
19 (8/5/2015) JUMAAT
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
8/5/2015 (JUMAAT)
|
SUBJEK
|
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
|
KELAS/MASA
|
1C (2.00
– 3.10 PTG)
|
TEMPAT
|
KELAS 1C
|
TEMA
|
HIDUP BERMASYARAKAT
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
UNIT 4 : BANGGA
TERHADAP SEKOLAH
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
· Menerangkan
maklumat tentang sekolah.
· Menjaga
dan meningkatkan imej dan displin.
· Menunjukkan
perasaan bangga terhadap sekolah.
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN/
PBS
|
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan kepada
pelajar berkaitan dengan maklumat sekolah smk serian secara terbuka untuk
melihat sejauh mana pengetahuan sedia ada pelajar. Guru mengaitkan soalan
tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
Perkembangan
Pembelajaran
· Guru
dan pelajar membincangkan tentang visi dan misi sesebuah sekolah.
· Pelajar
diminta untuk membincangkan peraturan sekolah dan kepentingannya.
· Guru
menjalankan aktiviti sumbangsaran bersama-sama pelajar bagaimana meningkatkan
imej sekolah.
Penutup
Pelajar
diminta untuk menyalin nota ringkas dan guru membuat rumusan bersama-sama
dengan pelajar.
|
PENGETAHUAN
|
Menerangkan latar belakang sekolah
|
KEMAHIRAN
|
Mematuhi peraturan sekolah
|
NILAI MURNI
|
Bersopan, Jujur, Ikhlas, Penyayang
|
ABM/ICT
|
Majalah sekolah, laman web sekolah
|
REFLEKSI
|
Semua pelajar dapat menunjukkan rasa bangga
terhadap sekolah. Tugasan folio berkaitan sekolah mampu untuk meningkatkan
pengetahuan pelajar terhadap sekolah mereka.PdP berjalan dengan lancar.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
8/5/2015 (JUMAAT)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1J (3.10
– 3.45PTG)
|
TEMPAT
|
1J (MAKMAL FIZIK )
|
TEMA
|
JIRIM DALAM ALAM
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
BAB 3 : JIRIM
|
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
|
1.3 Memahami
konsep ketumpatan
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
· Mendefinisikan ketumpatan,
· Menerangkan mengapa ada objek dan
cecair timbul,
· Menyelesaikan masalah mudah
berkaitan ketumpatan,
· Menyatakan ketumpatan pelbagai objek
dan cecair melalui aktiviti
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan mengapakah
kayu balak yang besar boleh terapung di dalam sungai sedangkan batu yang
kecil tenggelam di dasar sungai? Guru meminta respon dari pelajar. Guru
mengaikan jawapan kepada soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari
ini.
Perkembangan
Pembelajaran
· Pelajar
diminta untuk menyatakan definisi ketumpatan.
· Pelajar
menentukan ketumpatan melalui aktiviti bagi objek berbentuk sekata dan tidak
sekata.
· Guru
dan pelajar membincangkan mengapa ada objek dan cecair
timbul dan mengaitkannya dengan ketumpatan.
· Perbincangan
soalan dalam buku Proses Amali Sains
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses
sains
|
REFLEKSI
|
PdP berjalan seperti yang dirangcang.80%
pelajar memahami konsep ketumpatan manakala 20% masih tidak memahami konsep
tersebut. Oleh itu guru akan menjalankan eksperimen berkaitan konsep
ketumpatan dan keapungan pada kelas akan datang bagi mengukuhkan lagi
pengetahuan mereka.
|
<< RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SMK SERIAN 2015 >>
|
|
TARIKH /HARI
|
8/5/2015 (JUMAAT)
|
SUBJEK
|
SAINS
|
KELAS/MASA
|
1G (5.10
– 6.20PTG)
|
TEMPAT
|
1G (MAKMAL B)
|
TEMA
|
JIRIM DALAM ALAM
|
BIDANG
PEMBELAJARAN
|
BAB 3 : JIRIM
|
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
|
1.3 Memahami
konsep ketumpatan
|
HASIL
PEMBELAJARAN
|
Diakhir
pembelajaran pelajar akan dapat :
· Mendefinisikan ketumpatan,
· Menerangkan mengapa ada objek dan
cecair timbul,
· Menyelesaikan masalah mudah
berkaitan ketumpatan,
· Menyatakan ketumpatan pelbagai objek
dan cecair melalui aktiviti
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN/ PBS
|
Set Induksi
Guru bertanyakan soalan mengapakah
kayu balak yang besar boleh terapung di dalam sungai sedangkan batu yang
kecil tenggelam di dasar sungai? Guru meminta respon dari pelajar. Guru
mengaikan jawapan kepada soalan tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari
ini.
Perkembangan
Pembelajaran
· Pelajar
diminta untuk mengingat kembali definisi ketumpatan.
· Pelajar
menentukan ketumpatan melalui aktiviti bagi objek berbentuk sekata dan tidak
sekata.
· Guru
dan pelajar membincangkan
mengapa ada objek dan cecair timbul dan mengaitkannya dengan ketumpatan.
· Pelajar
menjalankan eksperimen 3.5 Ketumpatan dan Keapungan Objek
· Perbincangan
PBS (band 5) :
· Buku Amali Proses Sains m/s 60 –
Ketumpatan dan Keapungan objek
Penutup
Guru
membuat rumusan bersama-sama dengan pelajar.
|
NILAI MURNI
|
Bekerjasama
|
ABM/ICT
|
Buku teks/buku rujukan/buku amali proses
sains
|
REFLEKSI
|
85% pelajar mencapai objektif pembelajaran,
15% memerlukan bimbingan berterusan daripada guru untuk memahami konsep
tersebut. Pdp berjalan lancar.
|